Tylko nie o raku!

Profilaktyka onkologiczna to wciąż temat tabu. I choć w mediach coraz częściej słyszymy sformułowania zachęcające do badań, sami rzadko o tym rozmawiamy. Podczas rodzinnych spotkań nie wstydzimy się mówić o zawale, bólu w kręgosłupie czy reumatyzmie, ale kiedy pada słowo „rak”, „mammografia” czy „profilaktyka” najczęściej nabieramy wody w usta. Dlaczego?

Uwielbiamy rozmawiać o zdrowiu – według sondażu TNS OBOP ponad 60 proc. z nas uważa zdrowie za główny temat pogawędek. Bolączki codziennego dnia, przebyte choroby, problemy z dostaniem się do specjalisty – to nasze podstawowe tematy. Co jednak ciekawe, rozmowa o chorobach onkologicznych jest krępująca.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2015 roku (brak nowszych danych) 163 281 Polaków zachorowało na raka. Abstrakcyjnie wielka liczba – tak, jakby chorowała większa część mieszkańców Kielc. A to tylko nowotwory zdiagnozowane w jednym roku. Skala zjawiska jest ogromna. A my wciąż nie potrafimy i nie chcemy o tym rozmawiać.

– W moim domu nie poruszano tematu profilaktyki zdrowotnej. Nie mówię tylko o tej onkologicznej, ale w ogóle o zapobiegawczym dbaniu o siebie i swoje zdrowie. Do lekarza, jak w większości polskich domów, chodziło się, jeśli już coś się działo – tłumaczy jedna ze Świętokrzyskich Amazonek.

Choroby onkologiczne to problem globalny, który dotyka coraz więcej rodzin. Prawdopodobnie każdy z nas ma wśród swoich bliskich kogoś, kto musiał stoczyć walkę z rakiem. Wykorzystajmy więc naszą otwartość w rozmowach o zdrowiu i przypominajmy o profilaktyce.

– Często, składając urodzinowe życzenia, mówimy: „Życzę ci dużo zdrowia”, „bo to zdrowie jest najważniejsze”. Warto przypomnieć sobie te słowa podczas późniejszych rozmów i w sposób łagodny, życzliwy, nieoceniający, zachęcić bliską osobę do profilaktyki. Zadać pytanie „co sądzisz na temat badań profilaktycznych?”, co pozwoli w delikatny sposób zainicjować naszą rozmowę – radzi Marta Szydłowska-Pierzak, psycholog i psychoterapeutka.

Tak rozpoczęta pogawędka może zachęcić bliską nam osobę do wykonania badań profilaktycznych. Warto rozmawiać o zdrowiu, o tym jak o nie dbać, nawet jeśli są to dla nas trudne tematy.