Miesiąc świadomości raka piersi – różowy październik

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Z okazji Różowego Października przygotowaliśmy dla Państwa kalendarium najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie.

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK. KILKA FAKTÓW ZWIĄZANYCH Z RAKIEM PIERSI

 • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
 • Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi. Porównanie ryzyka zachorowania Japonek będących emigrantkami do Stanów Zjednoczonych i mieszkanek Japonii wskazuje na wyrównywanie ryzyka rozwoju choroby nowotworowej u imigrantek w porównaniu do tego, które notowane jest u kobiet w nowym miejscu zamieszkania.
 • W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
 • Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).
 • Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych.
 • Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
 • Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka  i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
 • Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku. Na nowotwór chorują wszyscy – niezależnie od wieku, pochodzenia czy statusu społecznego. Jednocześnie, każdy z nas może okazać swoją solidarność i przyłączyć się do walki z chorobą. Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe – pomóż nam rozwijać portal onkologiczny zwrotnikraka.pl. Wspieraj nasze działania podczas różowego października – Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Dzięki Twojej pomocy dotrzemy z naszymi materiałami do jeszcze większej liczby odbiorców. WSPIERAJ ZWROTNIK RAKA

MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – KALENDARIUM

Masz informację o ciekawym wydarzeniu w ramach tegorocznego Miesiąca Świadomości Raka Piersi? Napisz na: kontakt@zwrotnikraka.pl – chętnie opublikujemy informację na jego temat!

 • Zbliża się październik – miesiąc świadomości raka piersi, w którym zaplanowano w Polsce szereg akcji edukacyjnych i kampanii związanych z budzeniem świadomości i czujności onkologicznej oraz zachęcaniem do regularnego wykonywania badań. Wielkopolskie Centrum Onkologii, zaniepokojone niską liczbą Wielkopolanek zgłaszających się na badania, postanowiło nie czekać tak długo! W ostatnią sobotę września (tj. 26 września) zaprasza wszystkie chętne Panie w wieku 50-69 lat na profilaktyczne badania mammograficzne. Ze względu na przyjęte w WCO procedury profilaktyki COVID-19 warunkiem wykonania badania jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 61 8850 945 (czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00-17:00 oraz w piątek w godzinach 8:00-18:00).
 • Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego Białostockie Centrum Onkologii pragnie zwrócić uwagę kobiet na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom. Podczas tegorocznych obchodów miesiąca walki z rakiem piersi BCO zaplanowało BreastRun, który odbędzie się 10 października w Supraślu. BreastRun to bieg mający na celu aktywizację pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy niejednokrotnie borykają się z pokonywaniem oporów związanych z podjęciem aktywności fizycznej. Dodatkowo, da możliwość poszerzenia wiedzy w zakresie leczenia, rehabilitacji, fizjoterapii, terapii psychologicznej oraz odżywiania.
 • Przed nami kolejna edycja biegu Race for the Cure 2020. Jak zachęcają organizatorzy 0 25, 26 i 27 września ruszamy na  spacer lub bieg, aby wspierać pacjentki dotknięte rakiem piersi w całej Europie. Dokonajmy różowej inwazji Facebooka, Instagrama i TikToka wspólnie z innymi w całej Europie. Race for the Cure to jedna z największych europejskich imprez sportowych dedykowanych zdrowiu kobiet. Akcja wspiera organizacje i szpitale w zbieraniu funduszy do walki z rakiem piersi i podnoszeniu świadomości profilaktyki.
 • Przed nami kolejna edycja biegu Race for the Cure 2020. Jak zachęcają organizatorzy 0 25, 26 i 27 września ruszamy na  spacer lub bieg, aby wspierać pacjentki dotknięte rakiem piersi w całej Europie. Dokonajmy różowej inwazji Facebooka, Instagrama i TikToka wspólnie z innymi w całej Europie. Race for the Cure to jedna z największych europejskich imprez sportowych dedykowanych zdrowiu kobiet. Akcja wspiera organizacje i szpitale w zbieraniu funduszy do walki z rakiem piersi i podnoszeniu świadomości profilaktyki.
 • Z inicjatywy sandomierskich Amazonek 25 września na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbędzie się VII Marsz Amazonek Pier(w)si. Organizatorki zapraszają do udziału inne Amazonki, władze i społeczność lokalną. Z okazji Różowego Października odbędzie się także pod hasłem „Badaj się – chroń siebie i najbliższych” profilaktyczny konkurs plastyczny skierowany do uczniów wszystkich typów szkół z Sandomierza i powiatu sandomierskiego.

 

źródło: www.zwrotnikraka.pl